Хипертрофия на простатата и разширени вени
ХОМЕОПАТИЯ – ПЪРВИ ПРЕГЛЕД ПОВОД ЗА КОНСУЛТАЦИЯТА
А. Данев, на 65 г. посети за първи път моя кабинет на 21.07.1998 г. по повод хипертрофия на простатната жлеза и разширени вени.
Фамилна обремененост – майка с разширени вени.
Преглед на различните системи
Храносмилателна система: Добър апетит с предпочитания за сладки неща. До 30 минути след нахранване получава подуване на долната част на корема и сънливост. Рядко се оплаква от киселини и чувство за парене. Не понася стегнати дрехи, включително и носенето на колан. Редовно изхождане по голяма нужда.
УНГ система: Хроничен десен максиларен и фронтален синузит от детска възраст, когато е претърпял операция по повод на разрастване на трета сливица. Боледувал често от възпаление на гърлото. Няма установени алергии.
Глава: Рядко получава главоболие, което няма специфична локализация. Не се оплаква от световъртеж и проблеми със зрението.
Дихателна система: Сраствания в десния белодробен връх след прекарана пневмония. Не пуши.
Сърдечно-съдова система: Не се оплаква от задух и сърцебиене. Получил разширение на вените на дясната подбедрица на 15 годишна възраст след тежко изгаряне. В последствие се появили разширени вени и на лявата подбедрица и в момента са налице разширени вени двустранно, които са под формата на пакети и се разпространяват и към бедрата. Преживял тромбофлебит на десния крак. Получава оток на дясната подбедрица, който е най-изразен в следобедните часове и вечер.
Уринарна система: От около две години се оплаква от затруднено уриниране, което понякога е съпроводено от болка. Налице са изтъняване на струйката на урината и чувство за недоизхождане след уриниране. Налице са също така чести позиви за уриниране и през нощта (приблизително през два часа). На 08.12. 1997 г. получил остра задръжка на урина с невъзможност за изхождане по малка нужда, съпроводено от много силни болки в долната част на корема и втрисане, по повод на което бил наложен катетър.
Кожа: Нормална, с нормално изпотяване. Без особености.
Опорно-двигателен апарат: Болки в гърба в областта на тазобедрените стави, а понякога и в китките.
Обща чувствителност: Не понася топлината и задушните помещения.
Нервна система: Проблеми със съня поради честите позиви за уриниране. Цял живот е бил уравновесен, но в последно време се чувства по-напрегнат и избухва често. Няма силни страхове, умерено притеснителен, без фикс идеи и без склонност към изпадане в депресивни състояния. В последно време имал сериозни житейски проблеми, които са споделени.
Клиничен преглед: Нормални ръст и тегло. Кръвно налягане 140/85. Сърце – ритмична нормофреквентна сърдечна дейност, без прибавени шумове. Дишане – чисто везикуларно дишане със сраствания в десен белодробен връх, без прибавени хрипове.
Корем – черен дроб и слезка не се опипват. Сукусио реналис – отрицателно двустранно.
Изследвания
Ренгенография на гръбначен стълб – генерализирано ошипяване и остеопороза.
Ренгенография на стомашно-чревна система – без особености, като се изключи смъкване на стомаха.
Ехография на коремни органи от 26.06.1998 г.– умерено увеличен черен дроб, десен бъбрек – деформиран в горния полюс, ляв бъбрек – деформирана пиело-каликсна система, простата – дифузно увеличена с размери 40-45 мм. Заключение – хепатомегалия със стеатоза, хипертрофия на простатната жлеза, съмнения за обемен процес на десен бъбрек. По повод на последното на 01.07.1998 г. е направена венозна урография, която установява дивертикул (локално разширение на стената) на пикочния мехур.
Назначено лечение
“Кониум макулатум” в разреждане 9 СН, по 5 гранули сутрин.
“Калкареа флуорика” в разреждане 9 СН, по 5 гранули вечер.
“Ликоподиум” в разреждане 15 СН, по 10 гранули в сряда.
“Туя окциденталис” в разреждане 15 СН, по 10 гранули в неделя.
Обсъждане.
“Кониум макулатум” – един от основните симптоматични медикаменти в хомеопатията за повлияване на хипертрофия на жлезна тъкан, независимо от нейната локализация ( простата, млечна жлеза, слюнчена жлеза и т.н. ).
“Калкареа флуорика” – изписва се от лекарите хомеопати, както при склонност към хипертрофия и втвърдяване на жлезна тъкан, така и при слабост на съединителната тъкан, белег за което са разширените вени, смъкването на стомаха и дивертикула на пикочния мехур. Продължителното приемане на този медикамент ще спомогне за увеличаване на здравната на съединителната тъкан.
“Ликоподиум клаватум”. Това е медикамент, назначен с оглед на чувствителния тип. Установено е, че най-добре реагират на този медикамент хора, които обичат сладки неща, при които е налице подуване на долната част на корема скоро след нахранване и сънливост, която също е свързана с храненето. Непоносимостта към носене на стегнати дрехи и колани, дясната локализация на болестните процеси – хроничен десен максиларен и фронтален синузит, сраствания в десния белодробен връх след прекарана пневмония, по-напредналия варикозен процес в дясната подбедрица, както и непоносимостта към високи температури и задушни помещения и стеатозата на черния дроб в комбинация с бъбречните проблеми, също представляват индикации, каращи лекаря хомеопат да мисли, че се касае за чувствителен тип “Ликоподиум”.
“Туя окциденталис” – това е лекарството, което се предписва системно при склонност към доброкачествени образувания и разраствания, независимо от тяхната локализация.
Контролният преглед – 12.10.1998 г.
А. Данев е изключително доволен от лечението, тъй като е налице много добро повлияване на оплакванията от трудно уриниране и чувство за недоизхождане след уриниране. Налице е и подобрение на съня, тъй като пациентът вече става през нощта само веднъж, за да уринира. Подобрение, както субективно, така и обективно, е настъпило по отношение и на разширените вени. В края на септември 1998 година А. Данев е направил ехографско изследване, показващо намаление на простатната жлеза. В същия ден преди прегледа, пациентът е провел и ново ехографско изследване на коремните органи и на простатна жлеза, чиято големина е вече 32 мм. Назначена е нова поддържаща схема за затвърждаване на добрия лечебен резултат по отношение, както на простатната жлеза, така и на разширените вени.