Артрозна болест
ПЪРВИ ПРЕГЛЕД ПОВОД ЗА КОНСУЛТАЦИЯТА
Е.Т., на 77 години, посещава за пръв път кабинета на 23.11.2000 г. по повод на артрозна болест. По този повод е лекувана с всякакви нестероидни противовъзпалтелни средства, а в момента 1-2 пъти дневно приема.
По 25 мг. “Волтарен” в комбинация с “Ранитидин”. Другите лекарства, които приема са “Атенолол”, “Кардикет”, “Дилтиазем” и “Вазеопрен” по повод на високо кръвно налягане, появило се след настъпване на менопауза и прекаран микроинфаркт.
Преглед на различните системи
Храносмилателна система: Апетитът е добър. Няма предпочитания или отвращения към определени храни. Преди години е имала леки болки в горната част на корема и киселини, но в момента няма стомашно-чревни проблеми.
УНГ система – без особености.
Глава – без особености.
Дихателна система – без особености, като се изключи воден плеврит, прекаран през 1948 г.
Сърдечно-съдова система: Установено високо кръвно налягане с максимални стойности до 180/ 110. Преди години прекарала микроинфаркт.
Уринарна система – без особености.
Кожа: Кожата е мазна, с повишено изпотяване под мишниците. Няма кожни проблеми.
Генитална система: Установен тумор на лявата гърда. След тотална резекция била проведена химио и лъчетерапия. Две нормално протекли бременности и раждания. Менопауза, настъпила на 43-44 г. възраст.
Опорно-двигателен апарат: Рентгенологично доказани артрозни промени на коленни стави и по хода на целия гръбначен стълб – двустранна гонартроза и генерализирана спондилоартроза. Болките в колената и кръста са влошават от студ и влага и са облекчават от топло и покой. Налице е лека сутрешна скованост в почти всички стави, която отминава за 5-10 минути.
Обща чувствителност: Не обича да и е горещо и не понася директните слънчеви лъчи, не понася и стегнати дрехи около врата.
Нервна система: Спи по 5-6 часа в денонощието, но това и е достатъчно определя се като лесно възбудима и гневлива. Изключително бъбрива. Няма страхове до степен на фобии, няма фикс идеи. Няма склонност към депресивни състояния, напротив – определя се като абсолютен оптимист. Търсене на утеха – зависи.
Клиничен преглед
Бял дроб – чисто везикуларно дишане
без хрипове. Сърдечно-съдова система – ритмична, нормофреквентна сърдечна дейност, кръвно налягане 150/90. Черен дроб и слезка – не се палпират.
Параклинични изследвания. Нормални, но е налице склонност към периодично леко повишаване на кръвната захар.
Назначено хомеопатично лечение:
“Бриониа алба” в разреждане 9 СН – два пъти дневно по 5 гранули.
“Калкареа флуорика” в разреждане 9 СН – по 5 гранули дневно на четни дати.
“Туя окциденталис” в разреждане 9 СН – по 5 гранули дневно – на нечетни дати.
“Лахезис мутус” в разреждане 15 СН – по 10 гранули в неделя.
“Сулфур” в разреждане 15 СН – по 10 гранули в четвъртък.
Обсъждане
“Бриониа алба” е основен симптоматичен медикамент за лечение на ставни заболявания, протичащи с болка, облекчаваща се от покой и топлина. Допълнително основание за предписване на този медикамент е изразеният му тропизъм към синовиалната мембрана на ставите.
“Калкареа флуорика” се използва системно при артрозна болест със склонност към ошипяване и деформация на ставите и при наличие на краткотрайна сутрешна скованост, изчезваща след раздвижване.
“Туя окциденталис” е основен хомеопатичен медикамент за лечение на сикотични заболявания, към които спада и артрозата. Допълнително основание за използване на този медикамент са влошаването на ставните болки от влага и студ, мазната кожа, повишеното изпотяване под мишниците и непрекъснатата терапия по повод артрозата и високото кръвно налягане. Основание за предписване на “Туя окциденталис” е и анамнезата за тумор на лявата гърда.
“Лахезис мутус” до голяма степен отговаря на чувствителния тип на жената – тя не обича да и е горещо, не понася директните слънчеви лъчи и стегнати дрехи около врата и едновременно с това е изключително бъбрива и раздразнителна. Повишаването на кръвното налягане след настъпването на менопауза също е сериозен аргумент за употребата на “Лахезис мутус”.
“Сулфур” е назначен, тъй като жената до голяма степен отговаря и на чувствтелния тип “Сулфур” със своя оптимизъм, въпреки сериозните заболявания, с непоносимостта и към топлина и към директни слънчеви лъчи и със склонността към нарушаване на въглехидратната обмяна и към повишаване на кръвното налягане. Допълнително основание за предписване на този медикамент е изразеният му тропизъм към ставните хрущяли, а както знаем артрозната болест се характеризира основно с тяхното изтъняване и разрушаване.
Следващият преглед е на 04.01.2001 г. По отношение на ставните си проблеми болната се чувства отлично. Проходила е без бастун, без който преди това не е можела да ходи, а няколко дни след началото на хомеопатичното лечение е спряла приемането на “Волтарен”. Едновременно с това е забелязала и понижение на кръвното налягане, поради което е спряла “Дилтиазем” и е намалила използването на “Кардикет” от два пъти по една таблетка до два пъти по 1/2 таблетка.