Витамин С

Витамин С е водно разтворим витамин, който повечето от животните сами си синтезират. Човекът и човекоподобните маймуни обаче, нямат тази способност и трябва да получават този витамин с храната.
Лабораторни проучвания показват, че по време на инфекция витамин С се концентрира в макрофагите (клетките, които поглъщат болестотворните микроорганизми ). Причината за това е, че в унищожаването на попадналите в организма вируси, бактерии и други болестотворни микроорганизми, макрофагите използват като оръжие кислородните радикали, а тези радикали са опасни не само за „агресорите“, но и за самите макрофаги. Витамин С, като антиоксидант, пази макрофагите от увреждане и за да могат последните да изпълнят успешно своята роля при инфекция, организмът се нуждае от многократно по-големи дози витамин С от обикновеното.
Витамин С е изключително необходим и за страдащите от разширени вени и хемороиди, тъй като той отговаря за поддържане в нормално състояние на съединителната тъкан в човешкото тяло, включително и на тази, участваща в изграждането на венозните стени. Без достатъчно витамин С не е възможно да се синтезират достатъчно колагенови влакна, от които зависи еластичността на стените на кръвоносните съдове. Витамин С играе важна роля в профилактиката и лечението на разширените вени и на хемороидите и поради факта, че спомага за уплътняване на капилярната стена и за намаляване на нейната пропускливост, като по този начин блокира образуването на отоци. Не е без значение и факта, че приемането на достатъчно витамин С намалява съсирваемостта на кръвта, а съответно намалява и опасността от образуването на вътресъдови съсиреци.
Витамин С е полезен и за хората, склонни към целулит и затлъстяване, тъй като стимулира образуването на норадреналин в организма и едновременно с това увеличава липолизата, т.е. изгарянето на мазнините. Витамин С е препоръчителен за хората с целулит и поради факта, че участва в образуването на колаген, който придава здравина и еластичност на кожата.
Витамин С се среща в най-големи количества в цитрусовите и горски плодове, в зелените и листни зеленчуци, в доматите, чушките и картофите, в пъпеша и карфиола, в червените люти чушки и шипките и др. Поради огромната роля на витамин С за човешкия организъм той представлява и една от най-масово приеманите хранителни добавки – под формата на таблетки, капсули, ампули, прахчета и др.