ЛЕЧЕНИЕТО ЧРЕЗ ХРАНЕНЕ – ДРЕВНО И МОДЕРНО…..

ЛЕЧЕНИЕТО ЧРЕЗ ХРАНЕНЕ – ДРЕВНО И МОДЕРНО…
„Нека храната бъде вашето лекарство, а лекарствата – ваша храна“!
Колкото повече напредва и се развива медицината в нейният специален раздел посветен на храненето на човека – нутрициологията, толкова повече се убеждаваме в правотата на сентенцията, завещана ни от Хипократ: „Нека храната бъде вашето лекарство, а лекарствата – ваша храна“!
Да, наистина целият клиничен опит и натрупаните научни доказателства до момента убедително доказват, че от правилното и здравословно хранене, в огромна степен зависи качеството и продължителноста на нашия живот. Това важи с пълна сила както за относително здравите хора, така и за страдащите от различни заболявания. Всички болести в крайна сметка се влияят от хранителния режим, който спазваме и в този смисъл, храненето наистина се явява универсален инструмент в лечебната стратегия. Затова е особено важно да се изясняват основни понятия в науката за храненето (нутрициология), която представлява сложна съвкупност от различни теоретични, експериментални и практико-приложни дисциплини, хвърлящи светлина върху отделни аспекти на сложния процес, наречен просто „хранене“. За да стигне една качествена и годна за консумация здравословна храна до чинията на всеки човек, тя трябва да измине дълъг път който включва най-разнообразни процеси и дейности свързани с процеса на производство, качествен контрол, технологична и кулинарна обработка. Последващата консумация, преработка, усвояване и елиминиране на храната от организма, отново изисква познаването на сложни процеси в които са въвлечени почти всички фундаментални науки и медицински специалности. В крайна сметка старата мъдрост която гласи че „Човек е това – което яде”, важи с пълна сила и в днешно време и затова е важно всеки човек, ценящ здравето си да има поне базова представа за здравословното хранене.
Въпреки, че е едно от най-разпространените и важни понятия, здравословното хранене се оказва и едно от най-трудните за определяне, защото дефиницията му варира в големи граници, в зависимост от това – кой и по какви критерии се опитва да определи „що е то – здравословно хранене“.
На базата на моя личен опит бих определил едно хранене като здравословно, когато то:
• набавя адекватен прием на макро-нутриенти (белтъци, мазнини въглехидрати) и микро-нутриенти (витамини, минерали, микро-елементи, есенциални мастни киселини, амино-киселини, фибри и вода)
• осигурява оптимален баланс между отделните хранителни съставки, който е индивидуален при всеки от нас и зависи от редица фактори
• е разпределено като енергийни и хранителни приеми по най-подходящия за всеки отделен човек начин, който отново е индивидуален и зависи от нашия дневен режим, от особеностите на нашата обмяна на веществата, от евентуални заболявания и др.
Не на последно място, все по-важни критерии и изисквания към модела на здравословното хранене налагат откритията на новите науки (нутригеномика и нутригенетика), които навлизат в нутрициологията през последните години. Те са свързани с човешкия геном и начина по който гените на всеки отделен човек си взаимодействат с храните.
За да бъде храненето наистина пълноценно и максимално полезно, все по-важни стават и аспектите свързани с чистите и безопасни храни и качествения контрол върху всички хранителни продукти.
Затова напоследък станаха модерни и популярни храните произведени по максимално щадящ за здравето на човека начин – т.н. био-органични храни.
Въпреки че храненето винаги е било интересно и актуално като тема, през последните години темата за храните и храненето се радват на огромен интерес и популярност, поради което нараства и ролята на специалистите по хранене, а те би трябвало най-сериозно и професионално да помагат на хората да се ориентират в сложните и понякога доста объркани препоръки касаещи отделни хранителни режими (диети).
Това поражда многобройни дискусии по различни горещи теми – напр. за или против гладуването, веганството, суровоядството и много други, като успоредно с тях се множат и съответните хранителни режими или диети.
В крайна сметка, опитът и натрупаните резултати от прилагането на конкретни хранителни режими при отделни хора, остават най-сигурната база за изготвяне на индивидуални препоръки за здравословно или лечебно хранене, а именно тесните специалисти които разполагат с най-солидна професионална подготовка и клиничен опит (в България това са лекарите със специалност „Хранене и диететика), притежават най-добрите възможности и познания в тази област.
В днешно време, когато хората са заливани от огромни количества информация на тема храни и здравословно хранене, често поднесена от хора без медицинско образование, е добре човек да може се довери на точния специалист, който, от гледна точка на своите знания и опит, да поеме отговорност за неговото здраве.
Д-р Владимир Шишков, специалист по Хранене и Диететика, член на Българското Научно Дружество по Хранене, автор на редица, свързани с храненето публикации в популярни и специализирани издания
Внимание! Всеки четвъртък, след предварително записване на тел. 02 962 48 22, д-р Шишков приема пациенти в МЦ Фитолек за прегледи и изготвяне на диетологични програми. За повече информация за д-р Шишков и за предлаганите от него услуги можете да посетите www.phytolek.com (лечения и процедури – диетологични консултации и програми, за нас, цени)
