Грипни заболявания и хомепатия

Намираме се в сезон, когато поради различни причини зачестяват вирусните инфекции на горните дихателни пътища. Хрема, кашлица, болки в гърлото и повишена температура – това са най-честите симптоми, с които организмът реагира на болестотворните причнители, при появата на които възниква въпросът: От грип ли съм болен?
За щастие, далеч не всяка инфекция на носоглъткта се причинява от грипни вируси, дори напротив-истинските случаи на грип представляват относително малък процент от общия брой на вирусните заболявания. Това, че много от хората, които са се ваксинирали против грип боледуват от вирсуни инфекции на горните дихателни пътища, се обяснява с факта, че противогрипният имунитет не може да предпази организма от заболяване, причинено от други видове вируси. Те, също както и грипният вирус, се предават от човек на човек при говор, кихане и кашлица, т.е. по въздушно-капков път. На това се дължи по-големият риск да се разболеем, ако посещаваме места, където се събират повече хора или ако работим в големи колективи. Съществуват три типа грипни вируси – А, В и С и много подтипове, като следствие от голямата променливост на генетичната им структура. Ето защо преболедуването от грип не ни осигурява имунитет за следващата година, когато генетичната структура на грипния вирус най-често е различна. Това налага всяка година да се произвеждат различни противогрипни ваксини, съобразени с настъпилите генетични промени в грипните вируси.
От периода на заразяването до първите прояви на грипа, обикновено минават от 12 до 72 часа. Най-често началото на грипното заболяване е внезапно. То се изразява в рязко повишаване на температурата, съпроводено със силна отпадналост, болки в мускулите и ставите и главоболие. Често са налице болки в очите, придружени от непоносимост към светлина и суха, дразнеща кашлица, причиняваща болка зад гръдната кост. Не са рядкост хремата и болките в гърлото, а може да има и болки в корема с разстройство и/или повръщане.
При добър общ имунитет и при липса на сериозни придружаващи заболявания обикновено грипът преминава за 5-10 дни. По-тежко грипната инфекция протича при хора в напреднала възраст, при малки деца и при хора със сърдечни, белодробни, бъбречни или имунодефицитни състояния. Именно в тези случаи е препоръчително приложението на противогрипна ваксина, което обаче трябва да стане не по-късно от ноември-декември.
Най-честите усложнения на грипа са от страна на дихателната система: ларингити, трахеити, бронхити, бронхопневмонии и плеврити.
Специфично лечение на грипа не съществува, същото важи и за останалите вирусни инфекции на горните дихателни пътища. Не е вярно, обаче, че при вирусно заболяване не ни остава нищо друго освен да си стоим у дома, да пием чайове и витамини и да чакаме инфекцията сама да отзвучи. Повече от два века лекарите-хомеопати използват специфични медикаменти, с помощта на които продължителността на боледуването може да бъде съкратена значително и могат да бъдат избегнати евентуални усложнения. Нещо повече-съществуват хомеопатични лекарства, които променят имунната настройка на организма и го правят много по-устойчив на вирусни и бактериални инфекции. По този начин се пресича порочния кръг: инфекция-антитиотик-инфекция. Освен че ни стимулират сами да се справяме с възникналото у нас заболяване, хомеопатичните медикаменти притежават и редица други предимства, като липса на странични действия и абсолютна безвредност. Това дава възможност на лекарите да лекуват с хомеопатия, както кърмачетата и малките деца, така и бременни жени и много възрастни хора, а също и страдащи от сърдечни, бъбречни и чернодробни заболявания /заболявания, при които редица алопатични медикаменти са противопоказани или трябва да се използват много внимателно/. За да бъдем максимално полезни на читателите, тук ще се спрем само на т. нар. „Хомепатични специалитети“. Тяхното използване не изисква съобразяване с индивидуалните физически, психически и душевни особености на болния, нито пък с болестните тенденции при него.

Oscillococcinum е най-популярният в света хомепатичен специалитет за профилактика и лечение на грип и инфекции на горните дихателни пътища. С профилактична цел се приема по една доза седмично за целия период на опасност от заразяване. При изявена клинична картина се препоръчва приемът на 3-4 флакона-дози през интервал от 6 часа. Това води до „пресичане на заболяването“. С подобрение на състоянието, приемите се разреждат. Важно е да отбележим, че колкото по-рано започне приемът на Oscillococcinum след първите прояви на инфекцията /повишена температура, общо неразположение, болки в мускулите, хрема, кашлица, болки в гърлото и т.н./, толкова по-добър е лечебният ефект.

Paragrippe е друг хомеопатичен специалитет под формата на таблетки за смучене. Препоръчително е, при поява на оплаквания от повишена температура, болки в мускулите, главоболие и болки в очите /типични симптоми на грипа/, през 2 часа да се смучат по 2 таблетки. Обикновено подобрението настъпва в първите 24-48 часа от началото на лечението и тогава интервалите между приемите се увеличават, до пълното спиране на приемите.
Начинът на прием и дозировката при деца и възрастни са еднакви. При много малки деца, Oscillococcinum, а респективно и Paragrippe, могат да бъдат разтворени в малко вода.
Важно е да припомним, че 10-15 мин. преди и след приемането на какъвто и да било хомеопатичен медикамент, не бива да се консумира храна и не трябва да има специфичен вкус в устата /на дъвка, кафе, чай, цигари и т.н.