ЧЕСТО БОЛЕДУВАЩИТЕ ДЕЦА И ХОМЕОПАТИЯТА

Есента и зимата традиционно са сезони с по-чести заболявания на дихателната система, особено в детската възраст. Затова в този период най-редовните посетители в лекарските кабинети са именно често боледуващите деца. Хомеопатията се справя отлично с лечението на повтарящи се ринофарингити, отити, възпаления на Евстахиевата тръба, ангини, ларингити, трахеити, бронхити и бронхопневмонии.
Тя е доказала своите възможности да стимулира имунната система на организма и по този начин той да е по-устойчив на инфекциозни заболявания. Предимствата на хомеопатичното лечение са безспорни. Това е медицина, която използва лекарства на природна основа, без странични ефекти, когато се прилага от лекар-специалист и към нея няма привикване. Хомеопатията помага еднакво добре както при остри, така и при много хронични заболявания. Поради тази причина в някои западни страни прегледите при лекар-хомеопат и изписаните от него рецепти се изплащат в голяма степен от здравните каси. Някои от най – големите частни здравно-осигурителни фондове в България също рембурсират хомеопатичните прегледи и лекарства.
У нас е едва ли не печална традиция да се изпише антибиотик като лечение на банална настинка. Понякога това е резултат от самолечение на самите родители, а в други случаи е презастраховка от страна на някои лекари. Много от пациентите са изненадани, когато им се обясни, че грипът и другите простудни заболявания се предизвикват от вируси и те не се повлияват от антибиотично лечение. В сянка остава и фактът, че ненужната употреба на антибиотици отслабва имунната система, вреди на редица органи, алергизира организма и създава още по-устойчиви щамове на вируси и бактерии.
Наблюденията показват, че деца, които системно получават хомеопатично лечение, боледуват по-рядко и по-леко от останалите.
В аптечната мрежа можем да намерим някои комбинирани хомеопатични лекарства, които са предназначени главно за самолечение и могат да ни бъдат в помощ в началото на едно заболяване. Разбира се, ако по някаква причина до 24-48 часа от началото на приема на лекарството не се получи подобрение в състоянието на детето, лекарската консултация е задължителна.
Така например, за да предпазим децата си от често боледуване през есенно-зимния период е добре още от началото на месец септември до пролетта да се дава профилактично по една доза Oscillococcinum всяка седмица.Поради пълната си безвредност това лекарство се прилага и в кърмаческа възраст. За бебета дозата се разтваря в малко преварена вода и се дава между храненията. Oscillococcinum е ефикасен както като профилактика, така и за лечение. Още при първите симптоми на грип се приема по една доза през 6 часа, общо 3 пъти.

Ако настинката започне с хрема, много добър ефект има хомеопатичното лекарство Coryzalia. Смуче се по 1 таблетка на всеки час и приемите се разреждат при подобрение. Ако детето се оплаче от болки в гърлото подходящи са таблетките Homeogene 9, а ако водeща е промяната на гласа – Homeovox. И двете лекарства се смучат на гладно по 2 таблетки на всеки час. В много от случаите оплакванията бързо отзвучават

През студените месеци чест проблем е и
кашлицата, като израз на заден ринит, ларингит, трахеит, бронхит или бронхопневмония. В тези случаи добро повлияване има от хомеопатичния сироп Stodal – по 3-5 ч.л. дневно при деца.Той има най-добър ефект при случаи със суха, дрезгава кашлица.
Важно е да се знае, че сиропът Stodal, както и другите хомеопатични лекарства могат да се прилагат заедно с лекарства от традиционната медицина. Нещо повече, прибавянето към едно лечение на подходящи хомеопатични препарати води до по-бързо оздравяване. Хомеопатичните и традиционните медикаменти действат по различен механизъм и единственото ограничение е да не се приемат едновременно /по едно и също време/, а последователно.
При често боледуващите деца, самостоятелното прилагане на гореспоменатите лекарства не винаги дава желаните резултати, защото е нужно да се прибавят и подходящи медикаменти, съобразени с индивидуалните особености на организма, както и за стимулиране на имунната система. В тези случаи е препоръчителна консултация с лекар-хомеопат. Хомеопатичният преглед е много обстоен. Той включва както преглед, така и подробна информация за всички минали заболявания на детето, неговите индивидуални особености, наследственост и други. След това лекарят-хомеопат предписва схема за лечение, различна за всяко дете. С нея се повлиява предразположението на организма към съответното заболяване – ангина, отит, алергия и т.н.
Желателно е първата консултация да е в началото на есента, за да се започне своевременно лечение.По този начин още от първия месец след началото на терапията настъпва и подобрение в здравословното състояние на малкия пациент.
